Su Trimis Karaliais!

Štai ir atėjo sausio 6-oji. Šią dieną švenčiame Tris Karalius. Kai kurie šios dienos labai laukia, o kai kurie ne, kadangi Lietuvoje ši diena yra laikoma visų žiemos švenčių pabaiga: nupuošiamos eglutės ir visos kalėdinės dekoracijos paslepiamos iki kitų metų.

Tačiau Trijų Karalių diena taip pat yra labai svarbi religinė šventė. Ant namų durų šią dieną dažnai užrašomos raidės K, M ir B, šalia jų pažymimi kryželiai. Šios raidės reiškia trijų karalių vardų pirmąsias raides: K+M+B (Kasparas, Merkelis, Baltazaras), o kryželiai reiškia išminčiaus šventumą. Manoma, jog šis užrašas padeda apsisaugoti nuo piktųjų dvasių.

Manoma, jog iš tiesų trys karaliai buvo astrologai. Stebėdami dangų jie išvydo įsižiebus naują ryškią žvaigždę, kuri, pasak pranašysčių, turėjo simbolizuoti Žydų karaliaus ir žmonių nuodėmių atpirkėjo atėjimą į žemę. Jie nusprendė aplankyti naująjį karalių ir pagerbti jį dovanomis – smilkalais, mira ir aukstu.

Trijų karalių šventimo tradicijos skiriasi priklausomai nuo šalies. Pavyzdžiui Ispanijoje ši diena yra sutinkama ypač džiaugsmingai. Nuo senovės laikų vaikai gaudavo dovanas būtent šią dieną, o ne per Kalėdas. Per Tris Karalius Ispanijoje yra organizuojamos didžiulės ir įspūdingos eisenos, kuriose pasipuošę karaliai sveikina susirinkusius ir dalija vaikams saldainius.

Taip pat daugelis šalių gamina specialius saldumynus Trijų Karalių šventei. Pavyzdžiui Ispanijoje tai yra “El Roscón de los Reyes¨ (Karalių riestainis), kuris gali būti perteptas specialiu kremu ar grietinėle. Taip pat šiame pyrage būna paslėpta figūrėlė (o kartais net pinigai, dovanos ir kt.). Kas bevalgant randa šią figūrėlę, sakoma, jog šiam žmogui bus sėkmingi metai. Italijoje Trims Karaliams skirtas pyragas – Pannetone, Prancūzijoje – Bûche de Noël, Švedijoje – Knäck, Vokietijoje – Lebkuchen, Danijoje – Risalamande ir t.t.

O kokios Trijų Karalių tradicijos Jūsų šeimoje? Galbūt turite savo mėgstamiausią desertą, kurį valgote šią dieną?

Su meile,

Sodo Turtai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *